Loading...

Praca w Lubinie

Kariera Wrocław

Lubin to 72-tysięczne miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, które stanowi siedzibę powiatu lubińskiego. Miasto z punktu widzenia gospodarczego słynie przede wszystkim z prężnie działającej tutaj firmy KGHM Polska Miedź, która funkcjonuje tutaj aż od 1961 roku. Lubin to ośrodek Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Znajdują się tutaj bogate złoża miedzi, więc jak łatwo się domyśleć działa tutaj wiele kopalni, które oprócz samej miedzi wydobywają również srebro. Pociąga to za sobą istotny fakt związany z tym, że sama gmina Lubin jest z tego względu jedną z najbogatszych w całej Polsce. Jakie perspektywy istnieją na znalezienie pracy w mieście oraz jego okolicach nie tylko w przemyśle wydobywczym? Sprawdźmy to.

Jak prezentuje się rynek pracy w Lubinie

Dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku pokazują w wyraźny sposób to ile procentowo mieszkańców miasta pracuje w poszczególnych sektorach ekonomicznych. Największa procentowa ilość mieszkańców (34,9 proc.) znalazła pracę w przemyśle oraz budownictwie. Na drugim miejscu widać wyraźnie rozwinięty sektor usługowy, gdzie zatrudnienie znalazło 22,7 proc. osób. Niecałe 10 procent aktywnych zawodowo osób pracuje w sektorze związanym z rolnictwem. Najmniej pracuje w sektorze finansowym (2 proc.).

Najważniejsze przedsiębiorstwa w Lubinie

Jak już wcześniej było wspomniane, najważniejszym i jednym z największych przedsiębiorstw w Lubinie jest firma KGHM Polska Miedź. Warto też zauważyć, że wiele firm jest związanych bezpośrednio lub pośrednio z działalnością KGHM. Na przykład firma Asim-Bud Sp. z o.o., która zajmuje się również stawianiem mieszkań dla pracowników firmy wydobywczej. Wśród innych, ważnych firm działających w mieście można wymienić między innymi:

  • Piast Group Sp. z o.o. Oddział w Lubinie – firma zajmująca się usługami dla firm typu ochrona mienia, monitoring, konwoje;
  • Lubinpex Centrum Logistyczne – logistyka i transport;
  • PeBeKa S.A. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń – jak sama nazwa wskazuje zajmują się budową szybów kopalni do wydobycia miedzi.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Lubinie?

Zgodnie z danymi, które przedstawia GUS łatwo stwierdzić, że wysokość zarobków w mieście jest jednym z wyższych w całej Polsce. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na rok 2018 wyniosło 7 915 złotych, co po przeliczeniu na wartość netto za pomocą kalkulatora wynagrodzeń wynosi 5 669 złotych. Co ciekawe, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto jest więc o wartości 163 proc. wynagrodzenia w Polsce.

Jak kształtuje się stopa bezrobocia w Lubinie?

Stopa bezrobocia w Lubinie jest przez wszystkie lata zawsze niższa od wartości bezrobocia w całej Polsce. Według danych z GUS w 2018 roku stopa bezrobocia wynosiła 4,3 proc., natomiast rok później spadła do poziomu 3,7 proc., gdzie w analogicznym okresie w Polsce poziom bezrobocia wynosił 5,2 proc.

Oferty pracy w Lubinie

Posiłkując się danymi z Barometru Zawodów można w prosty sposób wykazać to jakie branże oraz jakie zawody będą cierpieć na deficyt pracowników w roku 2021. Oto lista zawodów wraz z poszczególnymi branżami w których będzie łatwiej znaleźć pracę:

  • budowlana i produkcyjna – brukarze, betoniarze i zbrojarze, architekci i urbaniści, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, geodeci i kartografowie, inżynierowie budownictwa, górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy przetwórstwa metali, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze;
  • transportowa – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
  • gastronomiczna – kelnerzy i barmani, kucharze, pomoce kuchenne;
  • medyczno-opiekuńcza – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, pielęgniarki i położne, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy ds. techniki dentystycznej;
  • edukacyjna – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
  • samochodowa – mechanicy pojazdów samochodowych.

Barometr Zawodów wskazuje również dosłownie dwa zawody, gdzie będzie istnieć nadwyżka pracowników. Dotyczy to architektów krajobrazu oraz pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej, co może bezpośrednio wynikać z powodu pandemii koronawirusa.

Aktualne oferty pracy

Wpisując w wyszukiwarkę słowa kluczowe „Praca Lubin” bez problemu znajdziemy wiele różnego rodzaju ofert skierowanych do osób o różnym wykształceniu i doświadczeniu. Wśród wielu ofert pracodawców możemy znaleźć na przykład ogłoszenia takie jak sprzedawca, doradca klienta, pomoc kuchenna, pracownik biurowy, kucharz, elektromechanik samochodowy, elektromonter, ślusarz, spawacz, terapeuta, recepcjonista, pedagog, kierowca samochodu ciężarowego i inne.